Selahaddin Neslini Arayış

Merhaba Dostum,
Ürdün’deyken bana bir mesaj göndermiştin. Bu mesajda senin Kudüs ‘e bakan dağlara (doğru) durduĝunda ne kadar da çok üzüldüğünden bahsetmiştin. Kudüs’ün sana oldukça yakın olduğunu fakat sınırlar ve Yahudi işgalinden dolayı Müslümanların ilk kıblesini ziyaretin dahi yasak odluğundan bahsettin.Ve bana senin Müslümanlar içinde yeni bir Selahaddin aradığını da haber verdin.
Evet ey Oĝlum! Bütün Müslümanlar bugün bir Selahaddin hayal ediyorlar, bekliyorlar. Çünkü o bir kurtarıcı ve kahramandı. Çünkü Kudüs hatırlanınca kahraman Selahaddin, Allah’ın rahmeti üzerine olsun, akıllara gelir .O ve aynı zamanda onun Hittin Savaşı’ndaki meşhur zaferi hatırlanır. Şu an dünya üzerindeki bütün Müslümanlar bu büyük zafere ve kahraman Selahaddine özlem çekiyor.
Fakat Ey oĝlum! Selahaddin tek başına değildi bilakis onunla birlikte hayaline inanmış bir nesil vardı.
Bu yüzden Ey oĝlum! Nefislerimize bir gün olsa bile Selahaddin ile birlikte olan nesli sorduk mu? Nefislerimize bir gün olsa bile Selahaddin’e inanan, fikrine güvenen ve nefislerini Allah yolunda sunan orduları sorduk mu? Bir kahramanı araştırmak, tesadüfen bir araştırma yapmak gibi ya da samanlıkta bir iĝne aramak gibidir. Fakat bir nesil hakkında bir araştırma… Asıl mantıklı olan ve bugün üzerimize düşen odur. Müslüman’ın sürekli kahraman hakkındaki araştırmayı düşünmemesi bilakis daima kahramanı yetiştiren ve onu öğreten bir nesli araştırması aynı zamanda kahramandan öğrenen ve kendisiyle zafer gerçekleştiren bir nesil yetiştirmesi gerektiĝini düşünmesi gerekir. Kahraman aramaktan kahramanın nesli araştırmasına geçmek son derece önemli bir meseledir.
Çünkü kahraman yetiştiren bir toplum doĝuran bir toplumdur. İş yapması gerektiĝine inanır. Çünkü o toplum, çalışmayı üzerine düşen bir sorumluluk olarak görür.
Kahraman arayan topluma gelince, o toplum sadece rastlantılara inanan bir toplumdur. Ve o toplum tembeldir. Çünkü o toplum bütün işleri kahramanın boynuna atar.
Muhakkak ki kahraman doĝuran ve yetiştiren nesil: geleceĝe bakan ve onun hakkında düşünen bir nesildir.
O nesil ki zorluklarla kalp ve akıl ile karşıya gelir. Bir elini gökyüzüne uzatır, bir eliyle kaleme,kitaba ve silaha yapışır.
Tarihin kahramanlarını incelediĝimizde, onların etrafında sırtlarını hazırlayan verimli arazi niteliĝinde şahıslar olduğunu görürüz. Bu yüzden bir toplum olarak bugün üzerimize düşen görev nefislerimizi Kudüs’ü özgürleştirecek olan yeni kahraman nesli oluşturmak deĝil bilakis sadece ümmetin kaybolan ruhunu geri döndürecek bir nesil oluşturmaktır.
Selahaddin Eyyubi geçmişin hatalarını anlayan ve geleceĝi için plan çizen bir neslin ürünüydü. Bu yüzden tüm gayretler ıslah üzerine yoĝunlaştı ve bütün nefisler kendilerini ıslah etmek için kendilerine yöneldiler.
Ve böylece her kişide bir Selahaddin oldu.Onlar Selahaddinin nesli oldular . Selahaddin hakkında konuşursak Selahaddini yetiştiren Selahaddinin hocası olan Nureddin Zengi’den de bahsetmek gerekir.
Ve aynı zamanda onunla birlikte olan alimlerden ve ordu komutanlarından da bahsetmek gerekir. Bu, bir kahramanın zaferi gerçekleşmesinin mümkün olduğuna inanan bir toplumun ürünü olduğunu vurgular.
Sizlere son olarak muasır tarihimizden bir örnek vermek istiyorum. Filistin Hamas Hareket lideri, kurucusu olan Şeyh Ahmed Yasin, Allah kendisine rahmet etsin, etrafında sadıklardan oluşan bir topluluk vardı. Böylece o ve toplumu kahramanın nesliydi .
Özetleyecek olursak, bu zor aşamada İslam ümmetinin üzerine düşen görev her nesli yetiştirmek ve topluca onların kalbine Müslümanlarla yardımlaşma sevgisini ekmektir. Çünkü yardımlaşmak kahraman nesli oluşturmak için topluca ümmeti hazırlamaktır.

MUHAMMED SIDDIK

Bir Cevap Yazın